Ref: OP021475
2009 Toyota Prius ZVW30 S
  • 72,000km
  • 1,800 cc
  • AT
  • 2WD
Used 2009 AT toyota prius ZVW30 Image[0]
Used 2009 AT toyota prius ZVW30 Image[1]
Used 2009 AT toyota prius ZVW30 Image[2]
0 / 3
Login to View All Photos
Spezifikationen
Referenznummer
OP021475
Modell Code
ZVW30
Registrierung Jahr/Monat
2009/5
Kilometerstand
72,000 km
Übertragung
AT
Farbe
Silver
Kraftstoff
Hybrid
Motorgröße
1,800 cc
Motorcode
unknown
Lenkungen
Antriebsstrang
2WD
Türen
5
Sitze
5
Fahrgestell Nr.
ZVW30-1009***View
Abmessungen (LxBxH)
4.47 x 1.75 x 1.49m
Grade
S
Möglichkeit
Power Steering
Power Window
Limited Offer
3
Days
18
Hours
56
Mins
54
Secs
Auto Preis
Gesamtpreis-Rechner
Land
Hafen
Kostenloses Angebot / Anfrage
*Erforderliche Felder
Vollständiger Name*
E-Mail Adresse*
Land*
Telefon*
Telefon2
Gesamtpreis
---
* Please Select Country and Port
Loading...
  • Carused.jp does not offer its service to children less than eighteen (18) years of age.
  • Vehicle information may differ from the actual availability.
Gesamtpreis
---
  • facebook
  • twitter
Fahrzeug Schlüsselwörter
Recommended Used Cars
Exklusive Beständevon Licensed TOYOTA-Händler!
Mehr sehen
Customer Reviews
User Voice Image
Review onToyota Prius
gbby Verified Customer
on Jul 25, 2019
Toyota Prius Overview
In 2012, the Prius V and C (5-door compact hatchback) derivatives debuted.
Popular Keywords and specifications for Toyota Prius
Engine & models
Toyota Prius NHW20
NHW20 is the model of the second generation of Toyota Prius from 2003 to 2011.
Toyota Prius ZVW30
ZVW30 0 is the model of the third generation of Toyota Prius from 2009 to 2015.
1NZ engine
The Toyota NZ engine is a family of Toyota's water-cooled, inline four-cylinder, die-cast aluminum gasoline engines.The 1NZ engine is a long stroke type engine with a bore (inside diameter) of 75.0 mm, stroke (stroke) of 84.7 mm, and bore stroke ratio of 1.13.
2ZR engine
The 1.8L (2ZR-FXE) engine improves high-speed fuel economy by reducing engine speed at high speeds, and delivers a high quality ride with generous power (maximum output 73 kW at 5200 rpm) and torque (maximum torque 142 Nm at 4000 rpm).
Prius C and Prius V
Prius V is a hybrid-only station wagon. The biggest difference between Prius and Prius α is the size of the vehicle, as can be seen from its appearance. While the Prius measures 4,575 mm (length) x 1,760 mm (width) x 1,470 mm (height), the Prius α measures 4,630 to 4,645 mm (length) x 1,775 mm (width) x 1,575 mm (height), making it one size larger than the Prius. The wheelbase of the Prius α is 2,700 mm, while that of the Prius is 2,780 mm, giving it a longer and more spacious interior.