Ref: OP021478
2011 Toyota Prius ZVW30 S LED EDITION
  • 69,000km
  • 1,800 cc
  • AT
  • 2WD
Used 2011 AT toyota prius ZVW30 Image[0]
Used 2011 AT toyota prius ZVW30 Image[1]
Used 2011 AT toyota prius ZVW30 Image[2]
0 / 3
Login to View All Photos
Specifications
Ref no
OP021478
Model code
ZVW30
Registration Year/Month
2011/11
Mileage
69,000 km
Transmission
AT
Color
Gray
Fuel
Hybrid
Engine size
1,800 cc
Engine code
unknown
Steerings
Drivetrain
2WD
Doors
5
Seats
5
Chassis No
ZVW30-1463***View
Dimension (LxWxH)
4.47 x 1.75 x 1.49m
Grade
S LED EDITION
Option
Alloy Wheels
Power Steering
Power Window
Limited Offer
3
Days
18
Hours
03
Mins
40
Secs
Car Price
Total Price Calculator
Country
Port
Free Quote / Inquiry
*Required fields
Full Name*
Email Address*
Country*
Phone*
Phone2
Total Price
---
* Please Select Country and Port
Loading...
  • Carused.jp does not offer its service to children less than eighteen (18) years of age.
  • Vehicle information may differ from the actual availability.
Total Price
---
  • facebook
  • twitter
Vehicle Keywords
Recommended Used Cars
Exclusive Stocksfrom Licensed TOYOTA Dealers!
See More
Customer Reviews
User Voice Image
Review onToyota Prius
gbby Verified Customer
on Jul 25, 2019
Toyota Prius Overview
In 2012, the Prius V and C (5-door compact hatchback) derivatives debuted.
Popular Keywords and specifications for Toyota Prius
Engine & models
Toyota Prius NHW20
NHW20 is the model of the second generation of Toyota Prius from 2003 to 2011.
Toyota Prius ZVW30
ZVW30 0 is the model of the third generation of Toyota Prius from 2009 to 2015.
1NZ engine
The Toyota NZ engine is a family of Toyota's water-cooled, inline four-cylinder, die-cast aluminum gasoline engines.The 1NZ engine is a long stroke type engine with a bore (inside diameter) of 75.0 mm, stroke (stroke) of 84.7 mm, and bore stroke ratio of 1.13.
2ZR engine
The 1.8L (2ZR-FXE) engine improves high-speed fuel economy by reducing engine speed at high speeds, and delivers a high quality ride with generous power (maximum output 73 kW at 5200 rpm) and torque (maximum torque 142 Nm at 4000 rpm).
Prius C and Prius V
Prius V is a hybrid-only station wagon. The biggest difference between Prius and Prius α is the size of the vehicle, as can be seen from its appearance. While the Prius measures 4,575 mm (length) x 1,760 mm (width) x 1,470 mm (height), the Prius α measures 4,630 to 4,645 mm (length) x 1,775 mm (width) x 1,575 mm (height), making it one size larger than the Prius. The wheelbase of the Prius α is 2,700 mm, while that of the Prius is 2,780 mm, giving it a longer and more spacious interior.