Ref: OP021478
2011 Toyota Prius ZVW30 S LED EDITION
  • 69,000km
  • 1,800 cc
  • AT
  • 2WD
Used 2011 AT toyota prius ZVW30 Image[0]
Used 2011 AT toyota prius ZVW30 Image[1]
Used 2011 AT toyota prius ZVW30 Image[2]
0 / 3
Login to View All Photos
Vipimo
Namba ya Rufaa
OP021478
Nambari ya Mfano
ZVW30
Mwaka / Mwezi wa Usajili
2011/11
Kilomita
69,000 km
Transmission
AT
Rangi
Gray
Mafuta
Hybrid
Ukubwa wa Injini
1,800 cc
Nambari ya Injini
unknown
Uendeshaji
Aina ya Uendeshaji
2WD
Milango
5
Viti
5
Namba ya Chassis
ZVW30-1463***View
Vipimo (Urefu x Upana x Urefu)
4.47 x 1.75 x 1.49m
Grade
S LED EDITION
Chaguo
Alloy Wheels
Power Steering
Power Window
Limited Offer
3
Days
18
Hours
03
Mins
12
Secs
Bei ya Gari
Kikokotoo cha Jumla ya Bei
Nchi
Bandari
Ombi la Nukuu / Uchunguzi Bila Malipo
*Sehemu Zinazohitajika
Jina Kamili*
Barua Pepe*
Nchi*
Simu*
Simu2
Jumla ya Bei
---
* Please Select Country and Port
Loading...
  • Carused.jp does not offer its service to children less than eighteen (18) years of age.
  • Vehicle information may differ from the actual availability.
Jumla ya Bei
---
  • facebook
  • twitter
Maneno Muhimu ya Gari
Magari yaliyopendekezwa
Hisa Maalum kutoka kwa Wauzaji wa TOYOTA Walioidhinishwa !
Tazama Zaidi
Maoni ya Wateja
User Voice Image
Review onToyota Prius
gbby Verified Customer
on Jul 25, 2019
Toyota Prius Overview
In 2012, the Prius V and C (5-door compact hatchback) derivatives debuted.
Popular Keywords and specifications for Toyota Prius
Engine & models
Toyota Prius NHW20
NHW20 is the model of the second generation of Toyota Prius from 2003 to 2011.
Toyota Prius ZVW30
ZVW30 0 is the model of the third generation of Toyota Prius from 2009 to 2015.
1NZ engine
The Toyota NZ engine is a family of Toyota's water-cooled, inline four-cylinder, die-cast aluminum gasoline engines.The 1NZ engine is a long stroke type engine with a bore (inside diameter) of 75.0 mm, stroke (stroke) of 84.7 mm, and bore stroke ratio of 1.13.
2ZR engine
The 1.8L (2ZR-FXE) engine improves high-speed fuel economy by reducing engine speed at high speeds, and delivers a high quality ride with generous power (maximum output 73 kW at 5200 rpm) and torque (maximum torque 142 Nm at 4000 rpm).
Prius C and Prius V
Prius V is a hybrid-only station wagon. The biggest difference between Prius and Prius α is the size of the vehicle, as can be seen from its appearance. While the Prius measures 4,575 mm (length) x 1,760 mm (width) x 1,470 mm (height), the Prius α measures 4,630 to 4,645 mm (length) x 1,775 mm (width) x 1,575 mm (height), making it one size larger than the Prius. The wheelbase of the Prius α is 2,700 mm, while that of the Prius is 2,780 mm, giving it a longer and more spacious interior.