Ref: OP021475
2009 Toyota Prius ZVW30 S
  • 72,000km
  • 1,800 cc
  • AT
  • 2WD
Used 2009 AT toyota prius ZVW30 Image[0]
Used 2009 AT toyota prius ZVW30 Image[1]
Used 2009 AT toyota prius ZVW30 Image[2]
0 / 3
Login to View All Photos
Especificações
Ref não
OP021475
Código modelo
ZVW30
Ano/Mês de Registo
2009/5
Quilometragem
72,000 km
Transmissão
AT
Cor
Silver
Combustível
Hybrid
Tamanho do motor
1,800 cc
Código do motor
unknown
Direcção
Drivetrain
2WD
Portas
5
Lugares
5
Chassis Não
ZVW30-1009***View
Dimensão (CxLxA)
4.47 x 1.75 x 1.49m
Grade
S
Opção
Power Steering
Power Window
Limited Offer
3
Days
18
Hours
56
Mins
46
Secs
Preço do carro
Calculadora de preço total
País
Porto
Orçamento gratuito / Inquérito
*Campos obrigatórios
Nome completo*
Endereço de correio electrónico*
País*
Telefone*
Telefone2
Preço total
---
* Please Select Country and Port
Loading...
  • Carused.jp does not offer its service to children less than eighteen (18) years of age.
  • Vehicle information may differ from the actual availability.
Preço total
---
  • facebook
  • twitter
Veículo Palavras-chave
Carros usados recomendados
Ações exclusivas dos concessionários licenciados TOYOTA!
Ver Mais
Comentários de clientes
User Voice Image
Review onToyota Prius
gbby Verified Customer
on Jul 25, 2019
Toyota Prius Overview
In 2012, the Prius V and C (5-door compact hatchback) derivatives debuted.
Popular Keywords and specifications for Toyota Prius
Engine & models
Toyota Prius NHW20
NHW20 is the model of the second generation of Toyota Prius from 2003 to 2011.
Toyota Prius ZVW30
ZVW30 0 is the model of the third generation of Toyota Prius from 2009 to 2015.
1NZ engine
The Toyota NZ engine is a family of Toyota's water-cooled, inline four-cylinder, die-cast aluminum gasoline engines.The 1NZ engine is a long stroke type engine with a bore (inside diameter) of 75.0 mm, stroke (stroke) of 84.7 mm, and bore stroke ratio of 1.13.
2ZR engine
The 1.8L (2ZR-FXE) engine improves high-speed fuel economy by reducing engine speed at high speeds, and delivers a high quality ride with generous power (maximum output 73 kW at 5200 rpm) and torque (maximum torque 142 Nm at 4000 rpm).
Prius C and Prius V
Prius V is a hybrid-only station wagon. The biggest difference between Prius and Prius α is the size of the vehicle, as can be seen from its appearance. While the Prius measures 4,575 mm (length) x 1,760 mm (width) x 1,470 mm (height), the Prius α measures 4,630 to 4,645 mm (length) x 1,775 mm (width) x 1,575 mm (height), making it one size larger than the Prius. The wheelbase of the Prius α is 2,700 mm, while that of the Prius is 2,780 mm, giving it a longer and more spacious interior.